Vojna medzi East Coast - West Coast
West Coast
West Coast hip-hop je subžáner hip-hopu, ktorý zahŕňa všetkých interpretov zo Západného regiónu USA. Opakom je East Coast hip-hop, ktorý pochádza z mesta New York. West Coast hip-hopový subžáner gangsta rap sa stal dominantným v začiatkoch 90. rokov popri zrode G-funku a založení vydavateľstva Death Row Records
Interpreti: Coolio, Cypress Hill, Dr. Dre,Game,Kendrick Lamar,Macklemore,N.W.A.,Snoop Dogg,Tupac Shakur,Warren G,Xzibit
East Coast
East Coast hip-hop je regionálny subžáner hip-hopovej hudby, ktorého pôvod je v New Yorkskom Bronxe v USA v 70. rokoch. Žáner sa stal v 80. rokoch populárnym a jeho popularita pretrváva dodnes.
Interpréti:
Výkrik chudoby
V osemdesiatych rokoch bol hip-hop okrajovým a skoro nezaujímavým žánrom. Netočili sa v ňom veľké peniaze a zaujímal len akýchsi Afro-američanov v ich rasových getách. Lenže potom prišli deväťdesiate roky a s nimi peniaze, obrovské peniaze. 15. júna 1991 sa na druhé miesto popového (!) rebríčka dostala hip-hopová nahrávka Niggaz4life kapely N.W.A. (Niggaz With Attitude). O týždeň nato sa album stal jednotkou a predalo sa z neho milión kusov. Hip-hop odrazu dokázal zarobiť. Ako to už chodí, N.W.A., ktorú tvorili veľmi silné osobnosti, sa razom rozpadla - podaktorí členovia mali pocit, že sú málo ohodnotení a vycítili šancu. Nahrávacie spoločnosti potrebovali kontroverzné postavy, a preto sa predháňali v ponúkaní zmlúv. Z bývalých členov N.W.A. sa o úspešnú kariéru pokúsil raper Ice Cube, ale aj neskorší veľký producent Dr. Dre (o niekoľko rokov objavil a presadil napríklad rapera menom Eminem). Dr. Dre však mal menší problém - s nahrávacou spoločnosťou, ktorá patrila Eazymu E, bývalému partiakovi z N.W.A. a vydávala ich nahrávky, mal podpísanú zmluvu a odísť mohol, len ak ho z kontraktu niekto vyviaže - teda presnejšie - vykúpi. Dr. Dre sa teda spojil s hudobným producentom Marionom „Suge" Knightom - a v tomto okamihu, keď vo vzduchu začali lietať miliónové zmluvy, sa hip-hop radikálne zmenil, lebo doň priamo vstúpil organizovaný zločin.
Tupac
Túpac Amaru bol posledný domorodý vodca Inkov a viedol povstanie proti španielskym kolonizátorom. Práve po ňom svojho syna nazvala Afeni Shakur, bývalá členka Čiernych panterov - afro-americkej organizácie bojujúcej za práva černochov. Aj keď dnes sa Tupac Amaru Shakur (1971 - 1996) spája predovšetkým s Kaliforniou a Los Angeles, svoje detstvo a mladosť strávil na východnom pobreží - v New Yorku a Baltimore. Ako dieťa prejavoval veľký talent a venoval sa poézii, divadlu a tancu. V roku 1988 sa však rodina sťahuje na západ - do Marin City v Kalifornii. Tupac sa dostal do prostredia, ktoré ho navždy poznačilo a určilo jeho ďalšiu cestu - ani predtým to nebol žiadny vzorný chlapček a pre prchkú povahu sa stále dostával do konfliktov. Tentoraz to však bol svet pouličných gangov, zbraní, drog a násilia, do ktorého ľahko zapadol a už sa nikdy nevymanil. Ako nesmierne talentovaný človek však dokázal zo svojho prostredia ťažiť a už v roku 1992 mu vyšiel prvý album 2Pacalypse Now, ktorý zaznamenal veľký úspech. Tupac sa zároveň presadil aj ako herec a hral vo filmoch Juice (1992) a Poetic Justice (1993), kde sa predviedol po boku Janet Jacksonovej.
The Notorious B.I.G
The Notorious B.I.G. , vlastným menom Christopher George Latore Wallace, známy aj ako Biggie Smalls, Frank White či 'Big Poppa bol americký raper z východného pobrežia USA.
Vďaka albumu Ready to Die, vydanému v roku 1994, spopularizoval rap na východe, ktorý predtým ovládali raperi zo západu. Zohral významnú úlohu v rapovej vojne Westside-Eastside.
Bol zavraždený 9. marca 1997 pri streľbe na jeho auto. Na následky zranení o hodinu nato zomrel v nemocnici v Los Angeles. Po pätnástich dňoch bol vydaný jeho druhý album Life After Death, ktorý skončil na prvých priečkach a predalo sa ho viac ako 11 miliónov kusov. Biggie Smalls patrí medzi najlepších raperov a je známou kultúrnou ikonou rapu.
Východ proti Západu
Už počas pobytu vo väzení paranoidný Tupac vyhlásil, že za jeho prepadom a postrelením stoja rapoví speváci Biggie Smalls (Notorius B.I.G.), Puffy Combs (Puff Daddy, dnes P. Diddy), ktorý bol aj majiteľom konkurenčného hip-hopového newyorského vydavateľstva Bad Boy. Ešte pred rokom sa s nimi Tupac priatelil a nahrával, teraz sa však stali jeho úhlavnými nepriateľmi na život a na smrť. Spomenutí páni obvinenie odmietli ako absurdné, lenže oheň do ohňa prilieval najmä Suge Knight a štval Tupaca proti nim. Začala sa tak vojna medzi západným a východných pobrežím, vojna o ovládnutie rapovej scény. Tupac sa dostáva pod úplný vplyv vydavateľa Suge Knighta a pravdepodobne na jeho popud sa stáva aj členom gangu Bloods. To dáva nevraživosti medzi východným a západným pobrežím ďalší impulz. Otvorene sa rozpráva o zbraniach a pokračujú slovné útoky. V marci 1996 sa na odovzdávaní prestížnych hip-hopových cien Soul Train stretávajú ľudia vydávajúci pod značkami Bad Boy a Death Row. Okrem obligátnych nadávok sú vraj vytiahnuté pištole a padajú vyhrážky smrťou. K streľbe však nedôjde. Medzitým sa Tupacov dvojalbum All Eyez On Me stal deväťkrát platinovým a definitívne upevnil jeho pozíciu ako kráľa celej hip-hopovej scény.
Žeby naozaj ??
Notorius B.I.G. spolu s Diddym obvinenia zo zorganizovania atentátu odmietnu. Biggie pol roka po Tupacovej smrti, koncom marca 1997, plánuje vydať svoj druhý album Life After Death. Pred odchodom do kalifornského Los Angeles, kde má na cenách Soul Train odovzdať cenu speváčke Toni Braxtonovej si najíma ochranku, lebo má strach o život. Je príznačné, že práve Soul Train boli miestom, kde sa prvý raz otvorene vytiahli zbrane. Po slávnostnom večere Biggie odchádza na párty, ktorú hostí magazín Vibe v Petersenovom automobilovom múzeu. Na párty sa zúčastnia aj členovia gangov Crips a Bloods, i Biggieho šéf Diddy. 9. marca okolo obeda, po oslave, nastupuje do auta, aby sa vrátil do hotela. Diddy si sadá do druhého auta. Nedôjdu. Okolo 12.45 skríži cestu konvoju biela Toyota a postaví sa medzi jednotlivé vozidlá. K boku Biggieho auta sa priblíži ďalšie vozidlo, jeho šofér vytiahne deväťmilimetrovú pištoľ a začne strieľať. Rapera zasiahnu, rovnako ako v Tupacovom prípade, štyri výstrely a po prevoze do nemocnice umiera.
Koniec
Vojna sa tým prakticky končí. Dodnes nie je vyšetrená ani jedna z oboch kľúčových vrážd.
V prípade Tupaca Shakura sa hovorí najmä o verzii vybavovania si účtov medzi gangmi Crips a Bloods. Tvrdí to v neoficiálnej správe aj americká FBI. Menej pravdepodobná verzia špekuluje, že vraždu si mohol objednať aj sám vydavateľ Suge Knight, lebo Tupac chcel odísť z Death Row Records a Suge mu dlhoval 17 miliónov dolárov. Najmenej pravdepodobná je tá, že za ňou stoja raperi z východného pobrežia.
V prípade Biggieho je naopak najpravdepodobnejšia verzia tá, že za vraždou stojí Suge a mala byť odplatou za Tupacovu smrť. Tupac aj Notorious B.I.G. po smrti predali azda viac albumov, ako počas života. Ich mýtmi opradená smrť sa stala najlepším marketingovým lákadlom. Marion Suge Knight sa napokon tiež stal obeťou vlastných zločineckých aktivít. Za porušenie podmienky sa dostal na päť rokov do väzenia a vydavateľstvo Death Row sa dočkalo bankrotu. Po návrate z väzenia si Suge vyrábal ďalšie a ďalšie problémy, väčšinou spojené s jeho násilníckym správaním, nosením zbrane a braním drog. Vďaka rôznym procesom, ktoré sa proti nemu viedli, prišiel o väčšinu majetku a zatiaľ všetky pokusy vrátiť sa na výslnie hudobného priemyslu sa skončili neúspešne. Spojenie zločinu a umenia, ktoré kedysi zorganizoval, sa skončilo tragicky a zostali po ňom len mŕtve legendy. Tupac Shakur sa postavil do siene slávy k Jimovi Morrisonovi, Jimimu Hendrixovi či Janis Joplinovej. Naveky bude mladý a krásny, obdivovaný a uznávaný, nikdy nezostarne a nikdy nebude vychovávať vnúčatá či písať memoáre, lebo so zbraňou žil a vďaka zbrani aj odišiel.
Zdroj www.sme.sk